Islamske zemlje šansa za mesnu industriju

Bez autora
Mar 24 2011

Domaća klaničarska industrija zbog nezainteresovanosti i nedovoljne proizvodnje stoke propušta šansu za izvoz mesa u muslimanske zemlje sa 1,7 milijardi kupaca. Njihovo tržište hrane teško je 140 milijardi dolara, pa nije ni čudo što su komšije Hrvati prošle godine zaradili 700 miliona evra prodajući goveđe meso u Iran, Tursku, i u neke od bivših republika SSSR-a. Taj potencijal naša mesoprerađivačka industrija zasad sporo prepoznaje. „Jedini“ uslov koji otvara poslovna vrata islamskog sveta je Halal standard. Sam termin „halal“ po Kuranu znači „ono što je od Boga dozvoljeno“. Na postulatima svete knjige stvoren je zahtevni standard koji primenjujući se u prehrambenoj, farmaceutskoj, hemijskoj industriji traži da proizvod bude čist, higijenski ispravan, bez opasnosti po zdravlje čoveka.

Islamske zemlje šansa za mesnu industrijuDomaća klaničarska industrija zbog nezainteresovanosti i nedovoljne proizvodnje stoke propušta šansu za izvoz mesa u muslimanske zemlje sa 1,7 milijardi kupaca.

Njihovo tržište hrane teško je 140 milijardi dolara, pa nije ni čudo što su komšije Hrvati prošle godine zaradili 700 miliona evra prodajući goveđe meso u Iran, Tursku, i u neke od bivših republika SSSR-a. Taj potencijal naša mesoprerađivačka industrija zasad sporo prepoznaje.

„Jedini“ uslov koji otvara poslovna vrata islamskog sveta je Halal standard. Sam termin „halal“ po Kuranu znači „ono što je od Boga dozvoljeno“. Na postulatima svete knjige stvoren je zahtevni standard koji primenjujući se u prehrambenoj, farmaceutskoj, hemijskoj industriji traži da proizvod bude čist, higijenski ispravan, bez opasnosti po zdravlje čoveka.

- Muslimanske zemlje su apsolutna šansa srpske mesno prerađivačke industrije, koja, nažalost, ne da se ne koristi, nego se o njoj vrlo malo zna. Hrvati su prepoznali izvoznu priliku, samo su prošle godine u arapske zemlje prodali govedine u vrednosti od 700 miliona evra - kaže za „Blic“ Muriz Turković, predsednik opštine Sjenica, vlasnik klanice „Turković“ koja jedina u Zlatiborskom okrugu poseduje sertifikat Halal standarda.

Zahvaljujući tome, prošle godine ova mesara je u Pakistan izvezla 300 tona junećeg mesa.

- Jedan od zahteva Halal standarda jeste da govedo mora biti najpre omamljeno elektrošokom, a tek onda zaklano. Zatim, traži se da lice koje kolje bude islamski vernik i da pre klanja izvede kraći obred u kome mora da spomene Alahovo ime. Vrlo je važan proces obrade na liniji za iskravljenje jer meso ne sme u sebi imati nimalo krvi da bi proizvod što duže ostao ispravan, da se ne bi brzo pokvario - priča Turković o osobenostima Halal standarda u mesarskoj industriji.

Momir Jovanović, dugogodišnji direktor “Neoplante” a sada vlasnik privatne firme, kaže da su muslimanske zemlje dobra prilika, ali da ne smemo zaboraviti proizvodnju.

- Srbija već nekoliko godina ima kvotu od 10.000 tona za izvoz junetine u Evropu i ne koristi je. Jedva da im prodamo oko 2.000 tona. Nije problem samo nešto izvesti, već i proizvesti - naglašava on.

Firma „Zlatiborac“ iz Mačkata, lider u proizvodnji tradicionalno izrađene pršute, slanine, kobasice i ostalih delikatesa od sušenog mesa, prepoznala je potencijal muslimanskih zemalja, pa je u postupku dobijanja Halal sertifikata. Ta kompanija je pred kraj 2010. godine otpremila je put Azerbejdžana deset tona pršute i ostalih proizvoda od govedine. Reč je, kaže Dušan Knežević, generalni direktor „Zlatiborca“, o probnoj količini koja će poslužiti kao „ulaznica“ za tamošnje markete.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik